ABD-Çin gerilimi tırmanıyor: Dünyanın en tehlikeli bölgesi

Pasifik’te askeri hazırlıklarına hız kesmeden devam eden ABD’den Çin’e karşı dikkat çeken bir gözdağı geldi. ABD ve Asya ülkelerinin Tayland açıklarında olası Çin savaşına yönelik tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikata Çin’den sert bir cevap geldi. Çin, Kamboçya’da deniz üssü açılışı yaparak savaş gemilerini demirledi. Pentagon uzmanları Washington’ın son dönemde en büyük gerginlikleri Pasifik’te Çin ile yaşadığını belirterek Güney Doğu Asya ve Güney Çin Denizi’ni de “dünyanın en sıcak ve tehlikeli bölgesi” olarak yorumladı.

ABD’li yayın organı Defense News’in Pentagon’a dayandırdığı bilgilere göre Çin’in savaş gemileri Kamboçya limanlarına demirlemeye başladı. Ülkedeki ‘Ream’ Deniz Üssü’ne demirleyen ve deniz tatbikatı hazırlıkları içinde olan savaş gemilerinin yanı sıra Çin, ABD’nin askeri tatbikatının hemen ardından Kamboçya’da bir süredir inşa etmekte olduğu deniz üssünün açılışını da gerçekleştirdi. Çin’in bölgeye yeni üretimi olan ‘Tip 003 Fujian’ uçak gemisini de göndermesi bekleniyor.

ABD SAVAŞ GEMİSİ TAYVAN BOĞAZI’NDAN GEÇTİ

Öte yandan ABD Donanması’na ait savaş gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçtiği bildirildi.

ABD’nin Pasifik’teki 7. Filosu’ndan yapılan açıklamada, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze taşıyan USS Halsey muhribinin, “Tayvan Boğazı’nda, açık denizlerde seyrüsefer ve uçuş serbestisinin olduğu sulardan rutin geçiş yaptığı” kaydedildi.

Geminin geçiş için Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin kara sularında olmayan bir koridoru kullandığı vurgulanan açıklamada, “USS Halsey’in Tayvan Boğazı’ndan geçişi, ABD’nin seyrüsefer serbestisinin tüm ülkeler için korunmasına ilke olarak bağlılığın göstergesidir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Uluslararası topluluğun hiçbir üyesi haklarından ve özgürlüklerinden vazgeçmeye zorlanmamalıdır. ABD Silahlı Kuvvetleri, uluslararası hukukun izin verdiği her ye denildi.

ÇİN GEÇİŞİ İZLEDİ

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Tayvan Boğazı’nın bulunduğu bölgeden sorumlu Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Albay Li Şi, yaptığı açıklamada, ABD savaş gemisinin seyri boyunca Çin Deniz ve Hava Kuvvetlerince takibe alındığını ve “geçişinin baştan sona izlendiğini” belirtti.

Sözcü Li, “Birlikler daima teyakkuzda kalarak ulusal egemenlik ve güvenliğin yanı sıra bölgesel barış ve istikrarı karalılıkla koruyacaktır” dedi.

Tayvan Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, geminin geçişini doğrulayarak Boğaz çevresindeki sularda ve hava sahasında “durumun normal olduğunu” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x